SIKÇA SORULAN SORULAR

Bilgece bir cevap istiyorsan, akıllıca soru sormalısın.
Wolfgang Von Goethe

 

İSTEDİĞİM KONULARI ÇABUK BULMAKTA ZORLANIYORUM, NE YAPABİLİRİM?

"Konular/Makale" sayfasında "Kategori İsimleri: Bütün Postlar, Kuvvet vs. şeklinde devam ediyor. O kısmın hizasında sağ tarafa doğru dikkatli bakarsanız, arama butonuna tıklayarak ya da sitenin üst bilgi kısmında arama butonuna yazıp istediğiniz içeriği arayıp ulaşmanız mümkün!

SUNUM/DERSNOTU/MAKALE PAYLAŞARAK KATKIDA BULUNABİLİR MİYİM?

Tabiki ! İletişimden ulaştıktan sonra size göndereceğim maile geri dönüş yaparak, iletinizi .pdf veya word (.doc,.docx)  formatnında gönderirseniz siteye ekleyebilirim. Mutlaka kaynak belirtiniz! Eğer size ait ise,  sizin sosyal medya veya kullandığınız başka platformlardaki profilinizi paylaşarak veya makalenizin yayımlandığı derginin yayım haklarını dikkate alarak kaynak olarak göstereceğim!

SİTEDE NE SIKLIKLA BİLGİ PAYLAŞIYORSUN?

Elimden geldiğince çabuk olabilmek ve çok paylaşmak isterim tabiki! Ama okuldaki  çalışmalarım ve derslerim maalesef süreyi belirsiz kılıyor. En az haftada bir dersem, fena bir ortalama sayılmaz sanırım!

MAKALENİN BAZI YERLERİNDE (BELKİ BİR CÜMLEDE, KALIPTA vs.) ÇEVİRİ HATASI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM?

Süper! Benim de anadilim sizin gibi veya hemen hemen herkes gibi ingilizce değil, sıfır hata ile çeviri ve ingilizce yazı yazıyorum dersem, yalan olur. Ama doğru paylaşım yapmak adına ve bu sorumlulukla elimden geleni yaptığımı bilmenizi isterim. O zaman beraber şöyle yapalım;

  1. Hemen iletişim sayfası,

  2. Nerede hata bulduğunuzu söyleyen mesaj,

  3. Düzeltme,

  4. Katkıda bulunan olarak ismin eklendi! :)

NASIL BİR İÇERİK PLANLIYORSUN?

Açıkçası gönül ister ki, mesela Protein konusunda, Protein diye aratalım ve 2020'ye kadar en son makaleye kadar adeta bir derleme gibi bir araya toplanmış, çevrilmiş, üzerinde çalışılmış ve bütün bilgiyi tek seferde, tek bir sayfada alalım. Harika olurdu! Bence de çok iyi ! Ama aslında çok da mümkün olmayabiliyor, genel kabul görmüş şeyler farklı metotlarla farklı sonuçlar gösterebiliyor! Bu sebeple makaleleri takip etmek önemli! Böyle bir içerik/derleme oluşturmak ve her konuya özel olması vs. yıllar gerektirir, yıllar gerektiği gibi gelse de bu sefer de konuya özel uzmanlık gerektirir!

Şimdi burada şöyle de bir problem çıkıyor, birincisi derginin yayım hakkı gereği eğer sadece özet bölümü var ise, benim buraya içerikteki tabloları vs. koyabilmem mümkün değil. Özet bölümünde hesaplamada kullanılan formül için makaleye bakın diyor ve bu insanlar dergiye aylık 25$ üyelik ücreti alıyor. Denk gelirse hoş olmaz =) Bunlar bizi burada nasıl görsün derseniz de, evet yapmak kolay ama bu da Etik değil! Ayrıca özet bölümünde ne olduğu ve ne sonuç çıktığı ("evet buymuş" diyebileceğimiz) zaten mevcut. İkincisi,  site yeni olduğu için içerik arttırmaya çalışıyorum, bazı yabancı derlemelerde üzerini tek tek çizdiğim çalıştığım tabi ki var (yayım hakkı herkese açık olanlar), sadece çevirisi vs. kalanlar da var, onlarıda ekleyeceğim. Ama sürekli yeni araştırmalar çıktığı için tek bir bilginin genel kabul olarak uygulanması vs.söz konusu değil, sürekli değişim ve gelişim var. Genel olarak makale ve konu odaklı gideceğiz. "Protein" dedik, protein ve dayanıklık konusu farklı, protein ve direnç egzersizi konusu farklı, yöntemi farklı vs., dolayısıyla işimize yarayan konularda olabildiğince geniş başlıklar altında toplayıp ulaşmanızı hedefliyorum (kuvvet, dayanıklılık vs. şeklinde). İlk önceliğim yurt dışında yapılan işlerden habersiz kalmamak olduğu için (yani anadilimiz gereği doğal olarak kendi kaynaklarımıza ulaşmada sorun yok zaten), konuya özel ilerlense de faydalı olacağını düşünüyorum.

SORULAR GELDİKÇE EKLEMEYE DEVAM EDECEĞİM...İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM..

Study Music Mix- HipHop Relax Mode
00:00 / 47:05

© 2020, Spor Bilimi Makale B.E. tarafından kurulmuştur. Tüm Hakları Saklıdır.