Sindirilebilirlik Katsayısı

•Sindirim sürecinin etkinliği, gıda makro besinlerinden elde edilen nihai enerji verimini etkiler. Sayısal olarak sindirilebilirlik katsayısı olarak tanımlanan sindirim verimliliği, vücudun metabolik ihtiyaçlarını karşılamak için gerçekten sindirilen ve absorbe edilen yutulmuş gıda yüzdesini gösterir. Bağırsakta emilmeyen kalan gıda kalıntısı dışkıda atılır. Diyet lifi sindirilebilirlik katsayısını azaltır; yüksek lifli bir öğün, eşdeğer enerji içeriği olan lifsiz bir öğünden daha az emilen toplam enerjiye sahiptir.


•Bu değişiklik, lifin gıdaları bağırsaktan daha hızlı hareket ettirmesi ve böylece emilim süresini kısaltması nedeniyle oluşur. Lif ayrıca, daha sonra enerji gerektiren işlemlerle yeniden sentezlenen bağırsak mukozasının mekanik aşınmasına da neden olabilir.

•Wesleyan Koleji'nde insan beslenmesi ve enerji dengesi çalışmalarına öncülük eden 19. yüzyıl kimyacısı Wilbur Olin Atwater (1844-1907) olarak adlandırılan bu değerler, vücuda alınan yiyeceklerden elde edilen net metabolize edilebilir enerjiyi göstermektedir. Atwater genel faktörleri, günlük diyetin enerji içeriğinin makul bir tahminini sağlar. Alkol için, 7 kCal (29.4 kJ), alınan her bir g (mL) saf alkolü temsil eder. Vücuda sunulan potansiyel enerji bakımından, alkolün kullanım etkinliği diğer karbonhidratlarınkine eşittir. (görsel en altta)


•Atwater 4-9-4 kCal kuralı genellikle gıda enerjisi alımını tahmin etmede faydalı olduğunu kanıtlar. Bununla birlikte, özellikle karbonhidrat şişirme ajanları içeren gıdalar tüketilirken sınırlamalar vardır. Örneğin, büyük ölçüde selüloz, hemiselüloz ve az miktarda ligninin bir kombinasyonu olan endüstriyel sakızlardan, modifiye nişastalardan ve bitki hücre duvarlarından elde edilen polisakaritler hazırlanan yiyeceklerde yaygın hacim kazandırma maddeleridir. Bu ajanlar, kimyasal yapılarına bağlı olarak çözünür veya çözünmez veya tamamen sindirilebilir, kısmen sindirilebilir veya sindirilebilir olabilir.?    =))


•Bağırsak kanalından küçük bir parçalanma ile geçerler, çünkü hidrolize neden olacak doğal olarak oluşan enzimler yoktur (dolayısıyla vücuda enerji değeri yoktur). Bu durumlarda, Atwater dönüşümleri sorunlu hale gelir.!!McArdle, William D., Frank I. Katch, and Victor L. Katch. Exercise physiology: nutrition, energy, and human performance. Lippincott Williams & Wilkins, 2010.


17 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Kuvvet Sporcuları ve Beslenme

§Genel olarak sporcuların beslenme planları, kısa-uzun süreli, müsabakaya özel vb. şekilde birçok farklılık içerebilmektedir. Kalori olarak yeterli miktarda beslenmek bunların en önemli koşullarında b

Study Music Mix- HipHop Relax Mode
00:00 / 47:05

© 2020, Spor Bilimi Makale B.E. tarafından kurulmuştur. Tüm Hakları Saklıdır.