Kemik Erimesi (Osteoporoz) Nedir?


Kemik, büyürken ve büyüme tamamlandıktan sonra da sürekli kendini yenileyen bir dokudur. Ömür boyunca eskimiş kemik dokusu yıkılır, yerine yenisi yapılır. Kemik yenilenirken, hem yıkım hem de yapım olmakta, büyüme çağından yaklaşık 30 yaşına kadar yapım tarafında ağır basar. Kısa süre dengede kalır. Sonraki yıllarda yıkım tarafı ağır basmaya başlar.

Kemik kitlesi azalır ve kolay kırılır hale gelirse bu duruma OSTEOPENİ ve OSTEOPOROZ denir. Eğer kemik kitlesindeki azalma -2,5’tan (yaklaşık %25-30) daha fazlaysa ve ilave olarak kırık da varsa buna YERLEŞMİŞ OSTEOPOROZ denir.

Kadınlarda hormonların koruması kalktıktan sonra yani menopozdan sonra kemik kaybı hızlanır. Erkeklerde ise kemik kaybı az oranda ama sürekli olur. 55-60 yaşlarından sonra artar. Buna rağmen kadınların daha ince kemik yapılarına sahip olmaları ve doruk kemik kitlesinin erkeklerden az olmadı nedeniyle kadınlarda kırıklar daha çok olur.

DORUK KEMİK KİTLESİ NEDİR?

Kişinin hayatı boyunca ulaşabildiği en yüksek kemik kitlesidir. Kemik kitlesi %60-80 genetik faktörlerce, geri kalanı ise beslenme, egzersiz gibi çevresel faktörlerce belirlenir.

Doruk kemik kitlesinin %90’ına ergenliğe geçiş zamanında, %99’una ise 26-27 civarında ulaşılır. Yani yaşlılıkta harcayacağımız kemik kitlesinin bu yaşlarda en yüksek seviyeye çıkarmaya çalışmamız gerekir.

Doruk kemik kitlesi ortalama değerlerden %10 fazla ise kalça kırık riski %50 daha az olur.

KEMİK DANSİTOMETRESİ İLE ÖLÇÜM NASIL YAPILIR?

*Hasta cihaza sırt üstü yatar ve cihaz size dokunmadan 8-10dk. sizi tarar.

*Hasta bir akciğer filminden aldığı radyasyondan 200-300’de biri kadar alır.

KEMİK YOĞUNLUĞU ÖLÇÜMÜ NE ZAMAN YAPTIRILMALIDIR?

*Her yaşta yaptırılabilir.

*30 yaşından önce bir kez yaptırılmalıdır.

OSTEOPOROZU ÖNLEMEK İÇİN NE YAPILMALIDIR?

*Emziren anne yeterli kalsiyum almalı

*Anne sütü alan çocuktan başlayarak, büyüme sürecinde kalsiyum (Ca), D vitamini ve protein açısından eksiksiz beslenmeli

*Erken yaşlardan itibaren çocuklar SPOR ve FİZİKSEL AKTİVİTELERE yönlendirilmeli. Bu alışkanlığa YAŞAM BOYU devam etmeleri sağlanmalı.

*Osteoporozla ilgili Fizik Tedavi Uzmanı’nın uyguladığı medikal tedavilere ve önerilerine eksiksiz uyulmalı.

5 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Spor Bilimi Terminolojisi

Anatomi: İnsan vücudunu oluşturan yapıların normal şekil,yapı ,pozisyon ve fonsksiyonlarını ile arasındaki ilişkileri inceleyen en eski tıp dalıdır. M.Ö 500 yıllarda Mısır'da görülmüştür. Anatomi gene

Study Music Mix- HipHop Relax Mode
00:00 / 47:05

© 2020, Spor Bilimi Makale B.E. tarafından kurulmuştur. Tüm Hakları Saklıdır.