Karbonhidrat Yüklemesinin, Sporculardaki Aerobik Kapasite Düzeyine ve Koşu Performansı Etkisi

Karbonhidrat yüklemesinin, sporculardaki aerobik kapasite düzeyine göre 25 km'lik bir koşu bandı süre denemesi sırasında koşu performansı üzerindeki etkisi.


Bu çalışmanın amacı, yüksek karbonhidratlı bir diyetin ve aerobik kapasitenin 25 km'lik bir koşu bandında üzerinde süre deneme (TT; time trial) performansı üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmada, antrenman ve diyet kompozisyonu olmak üzere 2 * 2 tasarım kullanılmıştır. Sporcuları 4 gruba ayrılmıştır: 1. Karbonhidrat yüklemeli (CHO1) antrene sporcular; 2. Karbonhidrat yüklemesi olmayan antrene sporcular (C1); 3. Karbonhidrat yüklemesi (CHO2) olan antrenmansız sporcular; 4. Karbonhidrat yüklemesi olmayan antrenmansız sporcular (C2). Performans süresi, çalışma hızı, kan şekeri ve kan laktat konsantrasyonları, iki grubun (CHO1 ve CHO2) bir karbonhidrat yüküne sahip olduğu 7 günle ayrılmış iki 25 km koşu bandı süresi denemesi (deneme 1 ve deneme 2) sırasında değerlendirildi. Sonuçlar, daha düşük aerobik kapasiteye sahip sporcuların karbonhidrat yüklemesinden sonra daha iyi performans süresine sahip olduğunu göstermiştir. TimeTrial2/ 2. deneme süresi sırasında son 5 km'de daha hızlı koştular ve daha yüksek glikoz ve laktat konsantrasyonlarına sahiptiler. Diğer gruplarda anlamlı fark yoktu. Sonuç olarak, karbonhidrat yüklemesinin koşu performansını artırabileceğini ve bu yüklenemenin dayanıklılık yarışmalarına hazırlık için normal karbonhidrat alımını takviye etmek için etkili bir araç olarak kullanılabileceğini söyleyebiliriz. Ancak iyileştirme, mesafe ve aerobik kapasite seviyesi gibi bazı faktörlere bağlıdır.

kaynak: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/107108195 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Kuvvet Sporcuları ve Beslenme

§Genel olarak sporcuların beslenme planları, kısa-uzun süreli, müsabakaya özel vb. şekilde birçok farklılık içerebilmektedir. Kalori olarak yeterli miktarda beslenmek bunların en önemli koşullarında b

Study Music Mix- HipHop Relax Mode
00:00 / 47:05

© 2020, Spor Bilimi Makale B.E. tarafından kurulmuştur. Tüm Hakları Saklıdır.