Besinlerin Enerji Ölçümü; Ölçme Birimi Olarak: Kalori

•Besin enerjisi için 1 calori 1kg./L. Suyu 1 C’ arttıracak kadar gerekli enerjiyi barındırır. Kilıkalori (Kcal) besinlerin enerjisini ve vücut enerji sistemlerini tanımlamada daha çok kullanılan bir birimdir. Örneğin; 400Kcal olan bir besin için , 400 L. Suyu 1 C’ arttımak için gerekli potansiyel enerjiyi ifade eder.


•Elektirik, mekanik ve ısı enerjisi temel olarak aynı birbirlerine dönüşebilen enerji türleridir. Bu enerji JOULE dedğimiz ifade edilir. Bu isim İngiliz fizikçi JAMES PRESCOTT JOULE (1818-1889) tarafından verilmiştir ( termodinamikler üzerindeki ilk yasa ve enerjinin korunması yasası).


•1 j’luk iş yapıldığından / enerji harcandığında; 1 newtonluk enerjiyle kuvvetin 1 mt. Yer değiştirmesiyle aynı enerjiye denmektedir.. 1 J= 1 Nm. Akademik olarak besinlerin enerjisi JOULE ile ifade edilbilir. Kcal ‘ı  J’ye dönüştürmek için KCALx 4,184 işlkemini yapmalıyız.

Kaynak : McArdle, W. D., Katch, F. I., & Katch, V. L. (2010). Exercise physiology: nutrition, energy, and human performance. Lippincott Williams & Wilkins.Study Music Mix- HipHop Relax Mode
00:00 / 47:05

© 2020, Spor Bilimi Makale B.E. tarafından kurulmuştur. Tüm Hakları Saklıdır.